Čitanjem se proživljava na hiljade života
“Pisac i čitalac su dva jedra na istom brodu. Pisac je, uvijek se toga treba sjetiti, čovjek koji priča priču, ali zato što ne može svima ispričati – on zapisuje priču, samim tim čitalac je onaj koji sluša i koji je može prepričati”, samo je jedna od poruka koje su obilježile višedimenzinalno značajne radionice čitanja, pisanja i pričanja održane u Petnjici, Beranama i Rožajama.
U organizaciji NVO “Centar za kulturu Bihor” od 13. do 15. decembra 2019. godine organizovana je radionica pod nazivom “Škola kreativnog pisanja, čitanja i pričanja” sa učenicima srednjih škola iz Petnjice, Berana, Plava i Rožaja. Škola je sastavni dio projekta “KAZIVART” koji realiyuje nevladina organizacija Centar za kulturu Bihor, a podržava Ministarstvo kulture u okviru programa “Podignimo zavjesu nezavisne kulturne scene”.
Iz Centra za kulturu Bihor pojasnili su da je cilj radionice zbližavanje vršnjaka i stvaralaca iz različitih sredina, razmjena iskustava u stvaralačkom smislu, kao i edukacija u oblasti stvaranja književnog djela od strane priznatih književnih stručnjaka. “Najvažniji cilj je da se kod djece probudi želja za čitanjem i pisanjem”, poručili su organizatori.
Na radionicama su predstavljeni i puznati stvaraoci iz Crne Gore i regiona . Pored,oko 70 učesnika radionica, svakoj od njih su prisustvovali i zainteresovani prosvjetni radnici, ali i ostali građani.
Pisanje – čitanje je avantura usavršavanja
Prva od tri radionice održana je u Petnjici, gdje su učesnici u razmjeni iskustava iznijeli svoja zapažanja, ali i čuli mišljenja pisaca – Enesa Halilovića, Rada Jolića, HamdijeKalača, Ljerke Petković, Dijane Tigan, akademskog slikara Aldemara Ibrahimovića, kao i direktora OŠ “Mahmut Adrović”, Rifata Ramčilovića. Prisutne učenike i njihove profesore u ime organizatora na početku radionice pozdravio je Mirsad Rastoder.
Suština umjetnosti jeste da zabavi, ali i mnogo više – da u doživljaju podstiče svakog čitaoca ili posmatrača da imaginacijom otkriva sopstvene mogućnosti stvaralačkog iskazivanja, rečeno je u interaktivnom razgovoru, koji je sa učenicima i profesorima, piscima, predvodio Enes Halilović, književnik iz Novog Pazara, nedavno proglašen za najprevođenijeg pisca iz Srbije u 2019.godini. Zahvaljujući uvaženim gostima i učenicima, direktor OŠ „Mahmut Adrović“ RifatRamčilović istakao je da su ovakvi programi, pisci i njihova riječ uvijek dobrodošli u obrazovnu ustanovu koja pod istim krovom ima osnovnu i srednju školu.U ime NVO Centra za kulturu Bihor i Almanaha, Mirsad Rastoder je predao direktoru 30 odabranih knjiga, poklon za školsku biblioteku.
Pisati – čitati se mora
Drugi dan Škole realizovan je u Biblioteci „Dr Radovan Lalić“ u Beranama. Radionici su prisustvovali srednjoškolci iz Berana, Plava i Petnjice. Nakon pozdravne riječi urednika časopisa KazivART, sa učesnicima su razgovarale pjesnikinja Rebeka Čilović i profesorica Ljerka Petković. Čilović je podijelila svoje iskustvo vezano za književno stvaralaštvo, naglašavajući značaj edukacije za razvoj talenta i njegovo djelotvorno ostvarivanje. Petković je uspješno motivišući i inspirišući učesnike, družnje započela riječima Iva Andrića koje se odnose na „priču i pričanje“ i ulogu književnosti u čovjekovom životu. Ona je takođe govorila i o značaju jezika kao sredstva za stvaranje književnih djela.
Edukativni dio tribine i u Beranama vodio je književnik Enes Halilović, koji je na početku svog interesantnog izlaganja postavio učesnicima važna pitanja koja se odnose na pronalaženje tema iz svakodnevnog života koje mogu da postanu predmet književnog djela. On je izložio kratku istoriju čovječanstva, ukazujući na ključne događaje koji su obilježili razvoj umjetnosti.
“Pisac i čitalac su dva jedra na istom brodu. Pisac je, uvijek se toga treba sjetiti, čovjek koji priča priču, ali zato što ne može svima ispričati – on zapisuje priču, samim tim čitalac je onaj koji sluša i koji je može prepričati. U osnovi pisanja i čitanja su riječi kao dar Božji, jer se služimo riječima. Dijete koje ne zna ništa o jeziku progovara riječi jezika. Pisac govori, zapisuje – ima cilj da čitalac zatreperi nad tim riječima, da te riječi odjeknu u čitaocu i u svijetu i kroz vrijeme. Riječ je postala mjera čovjekovog prisustva”, kazao je Halilović.
Profesor i pjesnik Rade Jolić podijelio je sa učesnicima svoja prva iskustva u svijetu stvaralaštva, ali i iskustva iz učionice. Još jedan pisac među prosvjetnim radnicima, Dijana Tiganj, govorila je o procesu nastajanja svog romana prvjenca „A vrijeme ide dalje“, ali i o temama koje su zastupljene u njenim pjesmama.
U drugom dijelu izuzetno zanimljive radionice,kojoj su prisustvovale i profesorice iz Plava Senada Đešević i Sajma Ferhatović, učesnici su imali priliku da predstave svoje radove, ali i da kroz aktivan dijalog sa predavačima prodube saznanja iz oblasti stvaralaštva i književnosti uopšte. Kao glavna poruka radionice istakla se ideja da je čitanjem neophodno stalno obogaćivati jezik, ali i unutrašnji svijet, da bi djela koja se stvaraju bila kvalitetna i originalna.
Pisanje – čitatanje je Naš svijet
Treći dan edukacije održan je u gradskoj biblioteci u Rožajama, gdje su srednjioškolci razgovarali sa univerzitetskom profesoricom i pjesnikinjom Nadijom Rebronja, koja ih je upoznala sa osnovnim načelima kvalitetnog odnosa prema književnom stvaralaštvu. Kreativno-pedagoškim pristupom ona je otvorila širok prostor za razgovor o najzančajnijim djelima svjetske baštine, ali i ovdašnje literature.
Svoja kniževna iskustva i primjere iz vlastitog stvaralaštva iznijeli su književnici i profesori Seniha Pepić Župljanin, Ljerka Petković, Rebeka Čilović, Kanita Šabotić, kao i gosti tribine, pjesnici Haris Zekić i Enver Muratović. Podsjetivši da se čitanjem razvija kritički odnos prema drugima i sebi, Muratović je ukazao na pojavu samoljubivog i nekritičkog objavljivanja.
– Skribomanija, kao i pretjerano samoljublje osobine su koje mogu biti pogubne za mladog stvaraoca. Zato treba težiti zdravoj samokritici, gajiti strpljenje i ne hitati sa objavljivanjem napisanog; u suprotnom autor rizikuje da objavi nešto čime u budućnosti neće biti zadovoljan. Svakako, i probirljivost prilikom izbora knjiga za čitanje mora biti takva da se zaobilaze književna ostvarenja od kojih se nema šta naučiti – upozorio je Muratović.
Zanimljivu besjedu o pisanju klasika i o savremenim traganjima književnika, prof. dr Nadija Rebronja potkrijepila je pričom o fotografiji iz Palestine koja je ponukala da napiše kratku priču.
Bijela dirka
Na zidu učionice nalazila se školska tabla sa ogromnom pukotinom. Kroz nju se vidjela druga učionica sa drugom pukotinom. Kroz pukotinu se vidjela još jedna učionica sa još jednom pukotinom. Kroz treću pukotinu vidio se rat. Učenici su u sve tri učionice na tablama pisali matematičke jednačine. ,,Neka svaka rupa od metka bude umjesto znaka za množenje“, rekle su učiteljice, ,,Neka svaka ogrebotina od gelera bude umjesto znaka za sabiranje.“
-U sve tri učionice koje kroz pukotine gledaju jedna na drugu, učenici su rješavali jednačine rata. Sve što su im oduzeli, sabrali su i pomnožili.
Učesnici o školi: l jubav prema knjizi raste
– “Hvala organizatorima i predavačima, svima. Jedno prijatno druženje, mnogo novih saznanja, zanimljivih priča iz kojih se mogu izvući važne životne pouke. Iskrena zahvalnost svima!” *SamraCikotić, III4 JU SMŠ “Bećo Bašić”, Plav.
– „Želim da kažem da mi je bilo jako drago da prisustvujem radionici o pisanju, čitanju i pričanju. Zaista sam uživala dok sam slušala uvažene profesore i pisace. Podstakli su me da se još više trudim i da razvijam svoj talenat.“*Teodora Ivanović, učenica prvog razreda Gimnazije “Panto Mališić” Berane.
– “Divno iskustvo i druženje.Imala sam priliku da razgovaram sa velikim ličnostima od kojih sam primila dragocjenu inspiraciju, mnogo znanja. Smatram da bi svi trebalo da se uključuju u radionice ovakvog karaktera. Ne žalim ni sekunde provedene u ovoj školi, čak bih voljela i da je trajalo još duže, jer sam uživala u izlaganjima velikih pisaca, kao i mojih vršnjaka. Imala sam čast da pročitam nešto od svoje poezije i dobijem savjete šta da čitam kako bih unaprijedila svoje pisanje. Nadam se budućoj saradnji ubrzo!” *BelmaMarkišić, III-4, JUSMŠ “Bećo Bašić” Plav.
– “HvalaVam što ste nam omogućili da Škola kreativnog pisanja-čitanja i pričanja bude nešto što će svako od nas pamtiti, ne samo po dobroj organizaciji, već i po tome što smo bili okruženi divnim ljudima koju su nas mnogo čemu naučili i podstakli da ljubav prema knjizi poraste i da shvatimo njene prave vrijednosti.Hvala Vamu ime djece iz Plava, jer ste nam omogućili nešto što će ostati zauvijek u srcu.”*Merima Lalić, Plav.
– „14. decembra 2019. godine bila sam na jednoj veoma zanimljivoj radionici, gdje mi je čast bila da upoznam književnika Enesa Halilovića, koji je bio tu da nam približi svijet pjesničkog stvaranja. Imali smo priliku da mu postavljamo pitanja, iznosimo slobodna mišljenja, čak i da pročitamo nešto što smo sami napisali. Razgovarali smo o raznim temama: ljubavi, ratovima i pričama “iz naroda”, i na kraju shvatili da su sve one su temelj umjetničkog stvaranja.
Osim toga, bili smo počastvovani da čujemo par stihova od samog Enesa Halilovića, profesorice Ljerke Petković, profesora Rada Jolića i pjesnikinja Dijane Tiganj i Rebeke Čilović. Posebno mi je drago što sam dobila poklon od profesora Rada Jolića, njegovu autorsku zbirku pjesama, i to mi je ostalo kao veoma draga uspomena sa te radionice. Nadam se da će biti više ovakvih radionica jer je zaista bilo zadovoljstvo biti u društvu svih ovih ljudi i u prijatnoj atmosferi govoriti o mojim omiljenim temama, a to su umjetnost i književnost.“*Sandra Đukić, učenica prvog razreda Gimnazije “Panto Mališić” Berane.
– „Moji utisci sa Škole kreativnog pisanja i čitanja su veoma pozitivni. Za vrijeme provedeno u toj radionici, naučio sam mnogo korisnih stvari koje bi mogle da mi olakšaju dalje stvaralaštvo. Glavna poenta koju sam naučio tog dana je bila da se bez čitanja ne može pisati. Profesorka Nadija Rebronja na mene je ostavila snažan utisak zato što je svaka njena riječ imala dubinu i veliku poruku.” *Damir Hadžić, gimnazija Rožaje.
– „Sa radionice kreativnog čitanja i pisanja u Beranama nosim izuzetno lijepe utiske. Stekli smo novo iskustvo vezano za sam stvaralački postupak, imali priliku da čujemo književnike, ali i da damo svoje mišljenje i da pročitamo svoje stihove. Rado ću prisustvovati svakoj novoj radionici sa sličnom temom.“*Teodora Čukić, učenica četvrtog razreda Gimnazije “Panto Mališić” Berane.
– “HvalaVam što ste nam omogućili da Škola kreativnog pisanja-čitanja i pričanja bude nešto što će svako od nas pamtiti, ne samo po dobroj organizaciji, već i po tome što smo bili okruženi divnim ljudima koju su nas mnogo čemu naučili i podstakli da ljubav prema knjizi poraste i da shvatimo njene prave vrijednosti.Hvala Vamu ime djece iz Plava, jer ste nam omogućili nešto što će ostati zauvijek u srcu.”*Merima Lalić, Plav.
– “Škola kreativnog pisanja je odlična prilika za sve one koji u stvaralaštvu pronalaze sebe. Kao tinejdžerka koja dosta svog slobodnog vremena provodi uz knjigu, smatram da moji vršnjaci trebaju što više pažnje usmjeriti ka literaturi. Nije tajna da su knjige danas zamijenjene pametnim telefonima, društvenim mrežama i internetom, pa se osjećaj za lijepu pisanu riječ sve više gubi. Ovaj događaj je pružio veliki broj vrijednih informacija za učesnike zbog eminentnih predavača koji su na specifičan, znalački i kreativan način prezentovali svoje znanje. Poslije radionice, osjećam se bogatijom kada su u pitanju moje stvaralačke sposobnosti i već sam napisala prve tekstove inspirisana svim onim što sam naučila na ovom kulturnom i obrazovnom događaju”. *Kanita Šabotić, učenica gimnazije “30 septembar”, Rožaje.
Ohrabruje činjenica što su ovi mladi ljudi pokazali da imaju čitalačke navike i znaju da se interesuju na pravi način za sve što ih može osnažiti da ostvare svoje želje i kreativne snove.
Emir Pašić
[ngg src=”galleries” ids=”12″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]