Festival priče u Bihoru otvara “Maternji jezik” Ibrahima Hadžića
Bihorci prisvojili književnika Ibrahima Hadžića
Promocijom književnog stvaralaštva Ibrahima Hadžića i drugim kulturnim sadržajima u Petnjici, 12.jula počinje Festival priče “Zavičajne staze – Bihor 2019”.
O bogatoj riznici pjesnika, prevodioca, prirodnjaka i dugogodišnjeg urednika Školskog progarama Televizije Beograd, govoriće prof. dr Draško Došljak, Salko Luboder, Rebeka Čilović, Mirza Luboder, kao i autor Hadžić.
Hadžić je jedan od najznačajnih pjesnika sa naših prostora, za knjigu poezije “Maternji jezik”, dobitnik je nagrade Ratkovićevih večeri poezije za 2015. godinu , a laureat je i brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja.
Iste večeri,12.jula u Petnjici će biti održana još dva programa, promocija zbrornika priča Bihorske sumnje i časopisa KazivART, u 18,30h. O zapaženim izdanjima NVO Centar za kulturu Bihor govoriće Ljerka Petković, Dijana Tiganj, Božidar Proročić i Selma Rastoder.
U programu pod naslovom VEČE SEVDAHA, POEZIJE i BIHORSKOG PLAMENA, (20,30h)nastupiće pjesnici Sreten Vujović, Braho Adrović, Amina Kuč, recitatori i moderatori Mirza Luboder, Milica Marković, Inera Latić, kao i orkestar TASLIDŽA iz Pljevalja. Program će obasjati plamen tradicionalnih baklji, “Bihorske lile”, koji je od davnina karakterističan za ovo područje, kao ritualna najava ljeta.
Dvanaesto izdanje Festivala priče “Zavičajne staze”, regionalno poznate manifestacije, biće u znaku pitanja “Ostati ili Otići“, kojim organizatori iniciraju razgovore i promišljanja o aktelnim tamama kod nas i u regionu.
“Kako opstati u zavičajnoj neizvjesnosti? Kako otići, a ostati u svemu – u svom kulturnom identitetu i najljepšim znakovima nasljeđa – autohtone tradicije, u multikulturnim integracijama?
Opstati sa idejama umjetnosti, duhovnosti, referentne kulture, ili se prepustiti tranzicionoj magli konzumerizma …?
Sastavni dio Festivala Zavičajne staze je i Festival kratke priče inspirisane Bihorom. Na ovogodišnji Kunkurs prispjelo je 65 rukopisa, a žiri u sastavu Šaban Šarenkapić , Mile Stojić i Ethem Madić, ocjenjiuje priče pod šifrom i ovih dana će se znati koje će se naći u novoj zbirci Festivala, kao i koje priče će biti nagrađene.
Kao i svake godine, četiri najuspjelije priče po ocjeni žirija, biće nagrađene plaketom Festivala i novčanim iznosom od: I – 400 eura, II – 300 eura, III – 200 eura, kao i priznanjem za autentičnost pripovijedanja.
-Raznolikost adresa sa kojih su pisma upućena, daje nam za pravo da se radujemo što je Festival priče “Zavičajne staze” sve inspirativniji za autore iz Crne Gore, regiona i evropskih destinacija.
Festival godinama priziva respektabilne stvaraoce i ohrabruje one koji imaju dara, pa se možemo pohvaliti da smo u mnogima probudili pripovjedača, što se na najljepši način može vidjeti u do sada objavljenim knjigama: “Buđenje Bihora” “Bihorski bluz”, „Obale Bihora“, “Bihorske đemije”, “Bihorska enigma”, “Razmeđa Bihora”, “Bihorske sumnje”.
Ovim i drugim knjigama popularišemo pisanje i čitanje kratkih priča, koje na malom prostoru otkrivaju sudbinske priče, fenomene i zagonetke života sa svim elementeima pouka i klesanih sentenci iz naroda.
Nagrade za najbolje priče biće uručene laureatima na književnoj svečanosti 3. avgusta u Petnjici a istog dana u Šipovicama održat će se Književni susreti kod Ćamilove česme i u bašči velikog pripvjedača.
Uprkos činjenici da Festivala nije dobio finsisku podršku od nadležnih institucija,u Centru za kulturu Bihor(NVO)nadaju se da će idejama i entuzijastičkim radom privući pažnju organizacija i pojedinaca da im pomognu u ostvarenju pomenutih i drugih sadržaja od značaja za kulruru, promociju kvalitetnih ostvarenja i podsticaj stvaralaštva.
NVO CENTAR ZA KULTURU BIHOR
FESTIVAL PRIČE ZAVIČEJNE STAZE BIHOR 2019